Watra - spotkania pogranicza
Od 6 do 7 sierpnia w Braniewie i Głębocku odbędzie się impreza pod nazwą „Watra — Spotkania Pogranicza”. Impreza, w odróżnieniu od poprzednich edycji, odbędzie się nie tylko na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu w Braniewie ale również tak jak przed laty w Głębocku nad jeziorem.
Organizatorem Watry jest Powiat Braniewski działający w imieniu i na rzecz Stowarzyszenia Dom Warmiński. Imprezę w bieżącym roku przygotowuje Braniewska Fundacja Inicjatyw Społecznych przy współpracy ze Związkiem Ukraińców w Polsce. Wydarzenie zainauguruje Starosta Braniewski Krzysztof Kowalski w sobotę 6 sierpnia o godz. 15.00 w Miejskim Ośrodku Sportu w Braniewie.
Następnie na dużej scenie wystąpią zespoły wokalno-instrumentalne, folkowo-rockowe, kabaret oraz soliści: "Svitlycia", "Tęcza Warmii", "Biłyj Bereh", "Tycha Dumka", "T-4", "Kwiaty Rosji", "Horpynka", Anatolij Szewczuk, Tatiana Żywowa. Występy artystyczne potrwają do godz. 23.00
Druga część imprezy odbędzie się w Głębocku. W niedzielę, 7 sierpnia o godz. 11.30 odprawiona zostanie Msza Święta przy Kaplicy Greckokatolickiej w Głębocku. Następnie nad jeziorem w godz. 13.00 – 19.00 wystąpią zespoły: "Tycha Dumka", "Turia", "Lwowskie Trio" oraz solista Kaliningradzkiej Filharmonii – Anatolij Szewczuk.
Idea Spotkań Pogranicza wypływa nie tylko z bliskości granicy państwowej, a bardziej z pogranicza kulturowego społeczności zamieszkujących te okolice. Zasadniczym celem powyższego przedsięwzięcia jest prezentacja dorobku kulturalnego regionalnych grup społeczności ukraińskiej, umacnianie ich tożsamości kulturalnej, ale również rozwijanie polsko – ukraińskiego dialogu kulturalnego na szczeblu regionów zamieszkanych przez mniejszości narodowe i etniczne, promocja ukraińskiego amatorskiego ruchu artystycznego na terenie województwa warmińsko – mazurskiego. Realizacja tego zadania w powiecie braniewskim (pas nadgraniczny) wynika z faktu, iż na tym obszarze od lat czterdziestych XX w. ma miejsce wzajemne przenikanie się kultur ukraińskiej i polskiej. W planowanym projekcie wezmą również udział przedstawiciele (artyści i goście) z Obwodu Kaliningradzkiego, co wzmacnia pograniczny aspekt tego zadania. Jest to kontynuacja projektu "Spotkania Pogranicza – Głębock" realizowanego w latach ubiegłych w miejscowości Głębock (gmina Lelkowo).
Początki imprezy sięgają 1991 r. Przez lata Watra cieszyła się dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród mniejszości ukraińskiej, ale także społeczności lokalnej. Każda edycja „Spotkań Pogranicza” poświęcona była rocznicy Niepodległości Ukrainy, ogłoszonej 24 sierpnia 1991r. przez parlament ukraiński.
Serdecznie zapraszamy także na wydarzenie o podobnym charakterze – Swiato Urożaju – Dożynki 2011, które odbędzie się w terminie 28 sierpnia 2011 r. w Pieniężnie w Powiecie Braniewskim.
Data dodania 25 lipca 2011