Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
W dniu jutrzejszym będziemy obchodzili Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.
„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to ważne święto przypominające o powojennym polskim podziemiu antykomunistycznym. Każda inicjatywa podejmowana, by przypomnieć o tragicznych losach Żołnierzy Wyklętych jest cenna"- powiedział prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Stanisław Oleksiak.
Kim byli Żołnierze Wyklęci?
Ich walka trwała dziesiątki lat, byli mordowani w piwnicach, strzelano im w tył głowy. Totalitarni agresorzy wymazywali ich tożsamość, mordowali bestialsko. Ciała pomordowanych wrzucano do rowów z kompostem, albo masakrowano tak długo, aż identyfikacja nie była możliwa. Niemieccy naziści panicznie się ich obawiali, w drugiej konspiracji Żołnierze Wyklęci zwalczali funkcjonariuszy UB oraz sowieckich tyranów, za co byli mordowani, a ich pamięć szargana. Propaganda komunistyczna nazywała ich 'bandytami", pisano o nich kłamliwe książki i artykuły. Ich pamięć miała na zawsze umrzeć.
Jednak nie możemy zapomnieć o tych wspaniałych osobach. O naszych rodakach, którym niestraszne były podziemne więzienia, śmierć od strzału w tył głowy albo wieczne zapomnienie. Walczyli oni za Polskę niepodległą, Polskę demokratyczną, za Polskę bez morderców z totalitarnych systemów.
Data 1 marca nie jest przypadkowa!
1 marca 1951 r. w mrocznych i ciemnych piwnicach domku gospodarczego, więzienia na Mokotowie, zamordowano siedmiu członków IV zarządu organizacji Wolność i Niezawisłość, ostatniego ogólnopolskiego koordynatora po – AKowskiego wojska prowadzącego „Walkę o wolność i niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Byli to: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel, Józef Rzepka. Cześć ich pamięci!
Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.
Data dodania 29 lutego 2012