W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Dziś jest poniedziałek 22 czerwca 2026 r. Godzina 04:08 Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wyszukiwanie zaawansowane

Wyszukiwanie zaawansowane

Słowo kluczowe

Ty też możesz uratować czyjeś życie. Oddaj krew.

10 kwietnia 2012

Przewodnicząca Samorządu Mieszkańców p. Irena Jabłońska zaprasza na kolejną akcję: "Oddaj krew", która odbędzie się 19 kwietnia 2012 roku, (czwartek), w MDK, w godzinach od 8:00 do 11:00.

Radość Wielkanocy

6 kwietnia 2012

  Z okazji Świąt Wielkanocnych w  Przedszkolu Publicznym w Pieniężnie odbyło  się przedstawienie „Radość Wielkanocy” , które przygotowały wszystkie grupy przedszkolne.

Życie gospodarcze.

6 kwietnia 2012

Pieniężno było jednym z czterech miast należących do powiatu braniewskiego. W 1944r. miasto liczyło 5000 mieszkańców. Leżało w regionie atrakcyjnym dla rolnictwa, bezpośrednio przy dwutorowej trasie kolejowej Królewiec-Olsztyn ( Königsberg-Allenstein ). Istniało także połączenie kolejowe z miastem powiatowym, jakim wówczas było Braniewo ( Braunsberg ). Drogą krajową 126 można było dojechać do sąsiednich miast: Cynt ( Zinten, obecnie Kornewo w Obwodzie Kaliningradzkim ) (28,4km) i Ornety ( Wormditt ) (15,6km). Do Braniewa prowadziły dwie drogi: pierwsza o długości 30,3km przebiegająca przez Pakosze ( Packhausen ), druga o długości 29,8km przez Sawity ( Engelswalde ) i Zakrzewiec ( Vogelsang ). Aby dotrzeć do Lidzbarka Warmińskiego ( Heilsberg ) trzeba było pokonać odległość 36km, natomiast do Młynar ( Mühlhausen ) było nieco bliżej, bowiem 31,4km. Miasto...

Szpital św. Jerzego. Szkolnictwo.

6 kwietnia 2012

Szpital św. Jerzego powstał w okresie średniowiecza; trędowaci, chorzy żebracy i włóczędzy doświadczali tu chrystusowego miłosierdzia, niektórzy z nich znaleźli tu także wieczny spoczynek. Obecnie widzimy na jego miejscu stary budynek, szpital wybudowany w 1885r, który ostatnio pełnił rolę izolatki dla zakaźnie chorych. W 1910r. arcykapłan Bader ponownie urządził tu szpital, do którego w 1940r. dobudowano kostnicę z pomieszczeniem do przeprowadzania sekcji zwłok.