Ty też możesz uratować czyjeś życie. Oddaj krew.
Przewodnicząca Samorządu Mieszkańców p. Irena Jabłońska zaprasza na kolejną akcję: "Oddaj krew", która odbędzie się 19 kwietnia 2012 roku, (czwartek), w MDK, w godzinach od 8:00 do 11:00.
Dziś jest poniedziałek 22 czerwca 2026 r. Godzina 04:08 Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza
Przewodnicząca Samorządu Mieszkańców p. Irena Jabłońska zaprasza na kolejną akcję: "Oddaj krew", która odbędzie się 19 kwietnia 2012 roku, (czwartek), w MDK, w godzinach od 8:00 do 11:00.
Z okazji Świąt Wielkanocnych w Przedszkolu Publicznym w Pieniężnie odbyło się przedstawienie „Radość Wielkanocy” , które przygotowały wszystkie grupy przedszkolne.
Pieniężno było jednym z czterech miast należących do powiatu braniewskiego. W 1944r. miasto liczyło 5000 mieszkańców. Leżało w regionie atrakcyjnym dla rolnictwa, bezpośrednio przy dwutorowej trasie kolejowej Królewiec-Olsztyn ( Königsberg-Allenstein ). Istniało także połączenie kolejowe z miastem powiatowym, jakim wówczas było Braniewo ( Braunsberg ). Drogą krajową 126 można było dojechać do sąsiednich miast: Cynt ( Zinten, obecnie Kornewo w Obwodzie Kaliningradzkim ) (28,4km) i Ornety ( Wormditt ) (15,6km). Do Braniewa prowadziły dwie drogi: pierwsza o długości 30,3km przebiegająca przez Pakosze ( Packhausen ), druga o długości 29,8km przez Sawity ( Engelswalde ) i Zakrzewiec ( Vogelsang ). Aby dotrzeć do Lidzbarka Warmińskiego ( Heilsberg ) trzeba było pokonać odległość 36km, natomiast do Młynar ( Mühlhausen ) było nieco bliżej, bowiem 31,4km. Miasto...
Szpital św. Jerzego powstał w okresie średniowiecza; trędowaci, chorzy żebracy i włóczędzy doświadczali tu chrystusowego miłosierdzia, niektórzy z nich znaleźli tu także wieczny spoczynek. Obecnie widzimy na jego miejscu stary budynek, szpital wybudowany w 1885r, który ostatnio pełnił rolę izolatki dla zakaźnie chorych. W 1910r. arcykapłan Bader ponownie urządził tu szpital, do którego w 1940r. dobudowano kostnicę z pomieszczeniem do przeprowadzania sekcji zwłok.