W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Dziś jest poniedziałek 22 czerwca 2026 r. Godzina 21:58 Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Zabytku na Szlaku Św. Warmii - projekt szkoła

ZABYTKI NA SZLAKU ŚWIĘTEJ WARMII - PROJEKT 


Uczniowie klasy IIIa SP w Pieniężnie przez cały rok szkolny poznawali Warmię - miejsce bliskie małym sercom. Rozbudzali  ducha patriotyzmu poprzez poznawanie piękna Polski, a szczególnie Warmii. Byli
uczestnikami projektu „Zabytki na Szlaku Świętej Warmii - gra, obraz i przygoda" - prowadzonego przez Fundację Działamy dla Warmii. Uczniowie
wzięli udział w różnorodnych działaniach: prelekcji, pracy z kartami i mapą Warmii, warsztatach decoupage i spacerze po Pieniężnie.


Kolejnym etapem innowacji ,,Polska zaczyna się w Pieniężnie" była lekcja otwarta dla rodziców. Wymagała ona wytrwałości uczniów i wsparcia mam, które wzięły udział w zajęciach tkackich. Uczniowie na kilka godzin „przenieśli się w czasie" i spróbowali tkania kolorowych dywaników.


Kiedy zbliżało się Boże Narodzenie, trzecioklasiści poznawali warmińskie tradycje i wykonali ozdoby świąteczne ze słomy i papieru. Wiosną, w oczekiwaniu na Wielkanoc komponowali zielone palmy. Dwa razy odwiedziła uczniów pani Alicja Dobrosielska, która przywiozła im z Olsztyna dwie części komiksowego przewodnika  „Wędrówki z Mikołajem Kopernikiem" Joanny i Jarosława Korzeniewskich. W jednej z nich są treści o Pieniężnie. Trzecioklasiści spotkali się wirtualnie z ilustratorem książek i dowiedzieli się, jak powstały komiksy.


Dzieci brały też udział w warsztatach malarskich, na których malowały drewniane skrzynie, które kiedyś na Warmii były symbolem bogactwa i posagiem panny młodej.  Zakończeniem innowacji była wycieczka do skansenu w Olsztynku.


Celem nadrzędnym wszystkich działań było kształtowanie od najmłodszych lat dumy z Warmii - regionu, w którym żyjemy.  


galeria https://photos.app.goo.gl/TyRv8AuhEdXmogJfA 
 

Data dodania 22 czerwca 2026