Uwaga na owady błonkoskrzydłe
Informacja nadesłana przez Państwową Straż Pożarną:
Uwaga na owady błonkoskrzydłe!
Rozpoczął się okres aktywności owadów błonkoskrzydłych. Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej zgodnie z obowiązującą procedurą podejmują działania wyłącznie w przypadkach zaistnienia zagrożenia życia i zdrowia.
Usunięcie gniazda lub roju owadów należy wyłącznie do zadań właściciela lub zarządcy obiektu (poprzez wyspecjalizowaną firmę która posiada specjalistyczne środki chemiczne).
Obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu w tym także w zakresie zagrożeń od owadów błonkoskrzydłych spoczywa w myśl prawa budowlanego na właścicielu lub zarządcy budynku.
Zgodnie z Art. 61 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r Prawo budowlane, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:
1) utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2;
2) zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
Zgodnie z powyższym zapisem, zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych nie są zdarzeniami nagłymi. Odpowiednio prowadzona administracja obiektu powinna skutecznie uniemożliwiać zagnieżdżenie się owadów.
Działania Straży Pożarnej
Straż pożarna prowadzi działania ratownicze w związku z zagrożeniem ze strony owadów błonkoskrzydłych w obiektach, w których mogą one stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. Są to obiekty w których przebywają osoby o ograniczonej zdolności poruszania się (osoby niepełnosprawne, dzieci, osoby starsze) a także budynki użyteczności publicznej.
W przypadku konieczności likwidacji gniazda owadów, do którego dostęp jest znacznie utrudniony, usuwanie go może wymagać rozbiórki elementów konstrukcji obiektu, o czym właściciel/zarządca zostanie poinformowany.
W pozostałych przypadkach działania straży pożarnej mogą ograniczyć się do:
- ewakuacji osób ze strefy zagrożenia,
- wydzielenia i oznakowania miejsca zdarzenia,
- pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia właścicielowi, zarządcy lub użytkownikowi obiektu z nakazem dalszego zabezpieczenia, wraz z informacją o konieczności likwidacji gniazda przez specjalistyczną firmę dezynsekcyjną.
Usunięcie gniazda lub roju owadów należy wtedy do zadań właściciela lub zarządcy obiektu (poprzez wyspecjalizowaną firmę która posiada specjalistyczne środki chemiczne).
Pamiętaj!!!
- Nie należy próbować samodzielnie usuwać roju lub gniazda,
- Nie należy zbliżać się do gniazda lub roju na odległość mniejszą niż 20 m w terenie otwartym lub opuścić pomieszczenia, w których znajdują się owady,
- Nie należy drażnić owadów poprzez rzucanie w nie różnymi przedmiotami, spryskiwania wodą lub środkami owadobójczymi,
- Należy ostrzec osoby zbliżające się do miejsca bytowania owadów o ich obecności,
Aby zniechęcić owady do zakładania kolonii, należy wiosną przeglądać szopy, poddasza, altanki i usuwać z nich zauważone zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi owady mogą się przedostać do środka warto zabezpieczyć siatkami ochronnymi.
W związku z powyższym, zwracamy się z apelem o większą rozwagę przy zgłaszaniu potrzeby naszej interwencji.
Masz pytania - wątpliwości - oczekujesz pomocy zadzwoń☎️:
Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie numer całodobowy - 47 732 91 95
Data dodania 18 lipca 2023