W Pieniężnie po raz drugi odbyło się Narodowe czytanie
Dnia 5 września w Miejskiej Bibliotece w Pieniężnie odbyło się Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza. Jest to ogólnopolska akcja, nad którą patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Narodowe Czytanie w Pieniężnie odbyło się po raz drugi. Tego dnia czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza rozpoczął burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo.
[…]Bo takie to już były te Pola. Ostatnie ślady osiadłego życia kończyły się, idąc ku południowi, niedaleko za Czehrynem od Dniepru, a od Dniestru — niedaleko za Humaniem, a potem już hen, ku limanom i morzu, step i step, w dwie rzeki jakby w ramę ujęty. Na łuku Dnieprowym, na Niżu, wrzało jeszcze kozacze życie za porohami, ale w samych Polach nikt nie mieszkał i chyba po brzegach tkwiły gdzieniegdzie „polanki” jakoby wyspy wśród morza. Ziemia była de nomine Rzeczypospolitej, ale pustynna, na której pastwisk Rzeczpospolita Tatarom pozwalała, wszakże gdy Kozacy często bronili, więc to pastwisko było i pobojowiskiem zarazem.[…]
Następnie zaproszeni goście – panie Wanda Kuca, Janina Wacławska, Katarzyna Smyk i Magda Strzyż czytały kolejne fragmenty trylogii dla gimnazjalistów z Pieniężna. Trylogię czytali również uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II. Do Biblioteki zaproszeni zostali podopieczni ŚDS „Bajka” z Pieniężna, dla których zostały odczytane fragmenty polskiej lektury. Po południu zaś, był czas, dla mieszkańców gminy Pieniężno. Czytały funkcjonariuszki Straży Granicznej – st. chorąży Justyna Makara i chorąży Bogumiła Konsalik oraz członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wspólne spotkanie „pokrzepiły pieniężeńskie serca” pięknym językiem „Ogniem i mieczem”, „Potopu” i „Pana Wołodyjowskiego” oraz zasmakowaliśmy dosadny humor niezapomnianych dla nas bohaterów. Oddaliśmy się porwać, choć na chwilę przygodzie i historii. Mieliśmy możliwość odkryć piękno dzieła Sienkiewicza i w jak wyjątkowy sposób połączył patriotyzm z fascynującą przygodą bohaterów.
Tego dnia w bibliotece panowała niesamowita i podniosła atmosfera. Każdy kto miał ochotę mógł uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji czytania, gdyż zasadniczym celem przedsięwzięcia było rozpowszechnianie czytelnictwa, nakierowanie na bogactwo polskiej literatury, oraz staranność o polszczyznę jak i podtrzymywanie wspólnej tożsamości.
Data dodania 02 października 2014