Elektrownia wodna na rzece Wałsza
Na rzece Wałsza, w roku 1916 wybudowana została elektrownia wodna.
Elektrownia musiała powstać ze względu na zapotrzebowanie zelektryfikowania całego powiatu. Wcześniej prąd przesyłany był przez elektrownię Schichau w Pierzchałach. Dla pozyskania dodatkowej mocy w rachubę wchodziło jedynie wykorzystanie potencjału Wałszy, która w Pieniężnie zasilała już młyn zbożowy, tartak oraz olejarnię. Właścicielem budynków i wykorzystywanej przez nie energii wodnej był kupiec , którego wywłaszczenie nie było możliwe, dlatego ówczesnym władzom pozostały jedynie negocjacje, które udały się po długim czasie. Było to jednak tylko tymczasowe rozwiązanie. Szybko postępująca rozbudowa sieci przesyłowej oraz rosnące zapotrzebowanie na prąd, zmusiły elektrownię do poszukiwania kolejnych źródeł energii. Najlepszym wyjściem wydawało się wykorzystanie całego potencjału zamkowego młyna w Mehlsack/Pieniężnie. Wiązało się to oczywiście z budową nowoczesnej elektrowni wodnej, najlepiej z dodatkowymi agregatami dieslowskimi, co też się udało.
Na skutek działań wojennych budynek elektrowni został zniszczony, a znajdujący się wewnątrz agregat z silnikiem Diesla wysadzony w powietrze.
W grudniu 1949 roku, elektrownia została przekazana Zjednoczeniu Energetycznemu Okręgu Mazurskiego w Olsztynie. Współcześnie znajdujący się stopień wodny składa się z zapory ziemnej bocznej wzmocnionej szczelną ścianką Larsena. Woda do budynku siłowni doprowadzona jest kanałem, który w końcowej części rozdziela się na dwa doprowadzenia do turbin, natomiast główny nurt rzeki skierowany jest do kanału ulgi, w którym znajduje się jaz piętrzący. Jest to przegroda betonowa, dwuprzęsłowa. Przepływowy charakter pracy elektrowni daje niewielką możliwość podpiętrzenia wody.
W 1953 roku rozpoczęto odbudowę, którą ukończono w 1958 r.
Wg kroniki pisanej przez św. pamięci pana Alfonsa Wiśniewskiego elektrownię uruchomiono 27.03. 1959 roku. Koszt naprawy wynosił 8 mln zł. Elektrownia posiada moc 250 KW. To pierwsza ważna inwestycja powojenna w Pieniężnie.
http://www.ec.elblag.pl/
Kronika miasta Alfonsa Wiśniewskiego
Chronik Mehlsack
Data dodania 08 kwietnia 2015