XXIII Festiwal Piosenki Patriotycznej i Wojskowej
W środę 7 listopada rozpoczął się XXIII Festiwal Piosenki Patriotycznej i Wojskowej w Pieniężnie, który tym razem odbywa się w nowym budynku Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Pieniężnie przy ul. Orneckiej 8. Tegoroczny festiwal ma wyjątkowy charakter, gdyż jest organizowany w setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj Niepodległości. Jego główne cele stanowią propagowanie postaw patriotycznych u młodych ludzi, zachowanie tradycji narodowych, kształtowanie kultury żywego słowa oraz rozwijanie twórczości muzycznej. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Liga Obrony Kraju w Pieniężnie przy współpracy z Miejskim Dom Kultury w Pieniężnie. Zadanie jest współfinansowane przez Gminę Pieniężno oraz Starostwo Powiatowe w Braniewie.
Festiwal otworzył oraz przywitał wszystkich uczestników Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo wraz z kierownikiem MDK Tadeuszem Kłębuckim i dyrektorem placówki Robertem Słoniną. Do udziału zgłosiło się 15 wykonawców. Ze szkół podstawowych zaprezentowało się 9 solistów oraz 6 zespołów. W kategorii gimnazjalnej oraz klas VII i VIII wystąpiło 7 solistów i 2 zespoły. Tego dnia młodzi uczestnicy festiwalu śpiewali zarówno dobrze znane i powszechnie lubiane piosenki o tematyce patriotycznej, jak również zaskakiwali utworami specjalnie przygotowanymi. Były i bardzo podniosłe pieśni opowiadające o historii kraju, szczególnie jej trudnych okresach, i te przedstawiające Polskę współczesną. Bardzo pozytywnie zaskoczyła jury ta rozmaitość interpretacji, które były świetnie zaprezentowane. W tym dniu oceny wykonawców dokonała komisja powołana przez organizatora w składzie: Joanna Gołombiewska, Jarosław Rdzeniewski i Tadeusz Szymański.
Uczestnicy oceniani byli zgodnie z regulaminem w kategorii szkół podstawowych i kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Szkoły podstawowe – soliści:
I miejsce zajęła Zuzanna Wielgus z SP w Kętrzynie,
II miejsce zajęła Maja Dziedzic z SP w Ornecie,
III miejsce zajęła Lena Czekawy z Braniewskiego Centrum Kultury.
Szkoły podstawowe – zespoły:
I miejsce zajął Zespół „Jedyneczki” z SP w Kętrzynie,
II miejsce zajął Zespół „W drodze” z ZSP w Pieniężnie,
III miejsce zajął Zespół Kółka Muzycznego z SP w Słobitach.
Gimnazja i klasy VII i VIII szkół podstawowych – soliści:
I miejsce zajęła Julia Zawadzka z SP w Ornecie,
II miejsce zajął Hubert Ciok z SP w Ornecie,
III miejsce zajęła Julia Lichołat z Gimnazjum w Pieniężnie.
Gimnazja i klasy VII i VIII szkół podstawowych – zespoły:
I miejsce zajął Zespół „Duet Amelia Polaszewska i Martyna Wojciechowska” z Gimnazjum w Lipowinie,
I miejsce zajął Zespół „Serenada” z Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Samborowie.
Po ogłoszeniu wyników nastąpiła część wręczania nagród, które dokonali: jury, Członek Zarządu Powiatu Braniewskiego Mateusz Sobieszczuk oraz kierownik MDK Tadeusz Kłębucki. Każdy uczestnik otrzymał dyplomy i wyróżnienia a laureaci otrzymali puchary i statuetki z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Organizatorzy zapewnili także ciepły posiłek oraz plakietkę festiwalową.
8 listopada odbył się drugi dzień Festiwalu Patriotycznego. Tego dnia swoje umiejętności zaprezentowali dorośli i seniorzy. Do przeglądu zgłosiło się 9 wykonawców, którzy zaprezentowali swoje atuty wokalne przy akompaniamencie, podkładzie muzycznym oraz a’capella. Oceny wykonawców dokonała komisja w składzie: Mirosław Rymarz oraz Jan Mazur z Teatru Muzycznego w Gdyni. Jury głównie oceniało: dykcję, intonację, dobór repertuaru oraz wrażenie artystyczne. Laureaci otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział w festiwalu oraz plakietkę.
Dorośli – soliści:
I miejsce zajął ks. Józef Stroński z Fundacji Exilibus w Rozdrożu,
III miejsce zajął Marian Meredyk z Braniewa.
Dorośli i seniorzy – zespoły:
I miejsce zajął Zespół „Antonówki” z Małdyt,
II miejsce zajął Zespół „Wrzosy” z Dźwierzut,
III miejsce zajął „Chór Rozdroża” z Rozdroża.
Po nagrodzeniu laureatów wręczono złote oraz srebrne medale za krzewienie patriotyzmu. Następnie rozpoczęła się uroczysta akademia poświęcona 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w wykonaniu laureatów XXI konkursu recytatorskiego ”Niepodległa-malowana wierszem” oraz uroczysty koncert chóru „Jaskółeczka” składającego się z młodzieży gimnazjalnej z Rudomina koło Wilna na Litwie. Patronat nad festiwalem objął Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom.
Data dodania 08 listopada 2018