Pierwszy pilotażowy projekt montażu kolektorów słonecznych w Lechowie
Stowarzyszenie Przyjaciół Lechowa „Lechowianie”, zrealizowało ważny społecznie projekt pod nazwą: „Słoneczna przyszłość Szkoły Podstawowej w Lechowie - montaż paneli fotowoltaicznych na dachu Sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Lechowie"
Dzięki zaangażowaniu i staraniom Stowarzyszenia „Lechowianie”, zakładane cele tej nowej na naszym terenie inicjatywy, zostały w pełni zrealizowane.
Istotną intencją motywującą Członków Stowarzyszenia do realizacji tego projektu było wsparcie
dla funkcjonowania i działalności Szkoły Podstawowej w Lechowie, która stanowi bardzo ważny elementem życia społecznego mieszkańców w Lechowie.
Celem praktycznym zrealizowanego projektu jest ograniczenie przez Szkołę Podstawową w Lechowie zakupu energii z sieci energetycznej, a tym samym ograniczenie emisji CO2.
Ważnym elementem realizacji projektu jest ograniczenie poboru energii elektrycznej z sieci ogólnodostępnej na oświetlenie Sali gimnastycznej użytkowanej przez lokalną społeczność oraz umożliwienie pozyskania energii odnawialnej z paneli fotowoltaicznych do podgrzewania zasobnika c.w.u. Dzięki temu w zasadniczy sposób nastąpi ograniczenie emisji co2 z kotłowni węglowej użytkowanej w budynku szkoły.
Dodatkowym, ale bardzo istotnym celem realizacji projektu - montażu kolektorów słonecznych w Lechowie, była potrzeba podniesienia świadomości lokalnej społeczności lokalnej o roli i znaczeniu źródeł energii niskoemisyjnej dla lokalnego środowiska przyrodniczego.
Projekt jest całkowicie sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska,
w ramach przedsięwzięcia pod nazwą „Mała infrastruktura turystyczno-edukacyjna i przyrodnicza sposobem na poprawę stanu środowiska naturalnego i ograniczenia antropopresji II”, której Beneficjentem jest Fundacja „Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej - Counterpart Fund z siedzibą w Warszawie.
Projekt został zrealizowany przy wsparciu instytucjonalnym Burmistrza Pieniężna oraz dzięki współpracy i zaangażowaniu Zarządu Stowarzyszenia „Lechowianie”, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Lechowie oraz dzięki Wydziałowi Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy w Pieniężnie, który wspierał realizację projektu w zakresie prowadzonej procedury przetargowej i uzgodnień energetycznych.
Moc zamontowanej instalacji fotowoltaicznej - na dziś wynosi: 4,16 kWp (16 modułów fotowoltaicznych, moc jednego modułu: 260 Wp).
Dodać należy, że instalacja fotowoltaiczna w Lechowie (w tym zamontowany falownik - przetwarzający prąd stały z kolektorów słonecznych na prąd zmienny) ma możliwość powiększenia mocy, przy zakładanej w przyszłości przez Prezesa Stowarzyszenie „Lechowianie” Pana Bogdana Ponichterę i Dyrektora Szkoły Podstawowej w Lechowie Krzysztofa Nowakowskiego, dalszej rozbudowie instalacji (tj. montażu dodatkowych paneli fotowoltaicznych).
Bardzo ważnym i nowatorskim elementem zrealizowanego projektu jest wyposażenie Szkoły Podstawowej w Lechowie w dostęp do specjalnej strony internetowej - prowadzonej przez Wykonawcę montażu kolektorów słonecznych w Lechowie, która na bieżąco obrazuje warunki energetyczne, ekonomiczne (zysk z przychodu) i korzyści środowiskowe w zakresie pozytywnego oddziaływania zamontowanej instalacji na środowisko przyrodnicze (tj. dane o zmniejszeniu ilości emisji CO2).
Dzięki tym działaniom Szkoła Podstawowa w Lechowie będzie w przyszłości samowystarczalna pod względem zakupu i wykorzystania energii elektrycznej.
Akt przekazania zamontowanej instalacji fotowoltaicznej w Lechowie nastąpił w dniu 13.10.2017 r. w obecności uczniów Szkoły Podstawowej w Lechowie, Rodziców, Dyrektora i Grona Pedagogicznego Szkoły Podstawowej w Lechowie oraz Rodziców.
W trakcie tego ważnego wydarzenia Pan Krzysztof Nowakowski Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lechowie przedstawił interesującą prezentację edukacyjną na temat budowy kolektorów słonecznych i funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej oraz na temat korzyści i znaczeniu energii odnawialnej dla środowiska.
Miłym i ważnym gestem, było serdeczne i bardzo wzruszające podziękowanie, które uczniowie Szkoły Podstawowej w Lechowie przekazali Członkom Stowarzyszenia „Lechowianie” - za zrealizowany projekt, ale także za wszystkie dotychczas zrealizowane inicjatywy na rzecz Szkoły w Lechowie i lokalnej społeczności.
Zrealizowany projekt jest przykładem dla społeczności naszej Gminy, do podejmowania kolejnych inicjatyw w realizacji inwestycji niskoemisyjnych ograniczających emisję CO2
Informację i zdjęcia nadesłał p. Zbigniew Orwat.
Data dodania 20 października 2017