Wernisaż w Muzeum Misyjno - Etnograficznym
W minionym tygodniu, w Muzeum Misyjno - Etnograficznym, działającym przy Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie, odbył się wernisaż chińskiego malarstwa krajobrazów „shan”(góra) „shui” (woda) „shan shui” (krajobraz).
Burmistrz Pieniężna p. Kazimierz Kiejdo, Rektor Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów o. Józef Węcławik, oraz tajwański artysta Liao Ci Fu dokonali uroczystej ceremonii przecięcia czerwonej wstęgi i zaprosili uczestników sympozjum naukowego „Sacrum w muzeum”, zgromadzonych gości, sąsiadów oraz pasjonatów sztuki do obejrzenia prac.
Misyjne „serce Polski” miało zaszczyt gościć Ambasadora Republiki Chińskiej Tajwanu w Polsce wraz z małżonką oraz Jego Ekscelencję Jacka C.K. Chiang. Gospodarz naszego miasta w asyście Dyrektora Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie o. Wiesława Dudara skierował ciepłe słowa powitania, a jednocześnie wręczył gościom obraz wykonany podczas plenerów malarskich „Talent i pasja”, organizowanych, co roku w naszym mieście dzięki Miejskiej Bibliotece w Pieniężnie.
Po części oficjalnej można było zapoznać się z techniką tworzenia obrazu „shan shui”. Wybitny przedstawiciel chińskiego stylu malarskiego Liao Ci Fu wykonał na żywo czarnotuszowy pejzaż, który w drugim etapie kreowania widoku wypełnił kolorem. Artysta na oczach widzów stworzył krajobraz bliski swojemu sercu obrazujący, góry, pełny życia wodospad i rzekę otoczoną przyrodą kraju rodzinnego. Przedstawione elementy natury takie jak strome urwiska, skały, stare sosny oraz mgła rozciągająca się nad Tajwanem dominują w tematyce stylu, który reprezentuje artysta - malarz. Góry w mentalności chińskiej postrzegane są, jako miejsca święte. Dorobek kultury malarskiej Liao Ci Fu wzbudza wielkie emocje i przenosi w świat odradzającej się na nowo natury w każdej z kolejnych pór roku.
Podczas prezentacji istniała możliwość zadawania nurtujących pytań dotyczących doświadczenia artystycznego, dorobku malarskiego, jak również samej formy tworzenia obrazów.
Nowa wystawa została przygotowana dzięki zaangażowaniu i współpracy z p. Robertem Biryndo i jego rodziną, którzy skontaktowali Seminarium Duchowne Księży Werbistów w Pieniężnie z p. Liao Ci Fu, przyczyniając się tym samym do współpracy na rzecz zbliżania kultur.
Kolekcja dzieł Liao Ci Fu pn. „Fizjonomia milczenia – krajobraz w sztuce – Liao Ci Fu” ma charakter czasowy i będzie dostępna do dyspozycji zwiedzających muzeum do końca września 2014 r. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z twórczością tajwańskiego malarza.
Ulotka promująca wystawę prac Liao Ci Fu
Ulotkę nadesłał p. Robert Biryndo.
Data dodania 17 czerwca 2014