Opinie na temat pomnika gen. I. Czerniachowskiego
„Istnieją miliony oblicz prawdy, ale prawda jest tylko jedna” - Noblista niemiecki Hermann Hesse.
W związku z lokalizacją kontrowersyjnego pomnika gen. I. Czerniachowskiego na terenie gminy Pieniężno, przedstawiamy Państwu opinie i prawdy historyczne na temat w/w postaci.
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wystąpi do MSZ o renegocjację polsko-rosyjskiej umowy o grobach i miejscach pamięci, tak by nie obejmowała pomników, tylko cmentarze.
Link do artykułu
Uprawomocniła się decyzja Starosty Braniewskiego na rozebranie pomnika generała Iwana Czerniachowskiego z dnia 15.06.2015r.
Decyzja do pobrania
Najpierw zatrzymanie przez policję później przesłuchanie, a na końcu także badania psychiatryczne. Tak wygląda lista upokorzeń, jakich doznał w ubiegłym roku dawny olsztyński opozycjonista. Za co? Za to, że wraz z kolegą skuwał litery z pomnika generała Armii Czerwonej Iwana Czerniachowskiego. Dziś udało mu się wywalczyć w sądzie odszkodowanie. Źródło: http://wiadomosci.tvp.pl/
Odnośnik do filmu z wywiadem: Psychiatryk za odwagę
W związku z podjęciem przez Prokuraturę Rejonową w Braniewie postępowania w sprawie uszkodzenia pomnika w maju br. i przesłuchania radnych, Poseł na Sejm RP Jerzy Szmit z Klubu Parlamentarnego PiS, wystosował pismo do Prokuratora Generalnego RP Andrzeja Seremeta z listą pytań, które przedstawiamy poniżej.
Pismo z listą pytań zadanych Prokuratorowi Generalnemu RP
16 maja 2014r. prezes Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania przeciwko Narodowi Polskiemu dr Łukasz Kamiński zwrócił się z prośbą do Wojewody Warmińsko - Mazurskiego Mariana Podziewskiego o udzielenie pomocy władzom samorządowym gminy Pieniężno w działaniach na rzecz usunięcia z przestrzeni publicznej pomnika gen. Czerniachowskiego. Oficjalne pismo w tej sprawie prezentujemy Państwu poniżej.
Prezentujemy Państwu rozkazy wydane przez gen. Iwana Czerniachowskiego, podczas walk na Prusach Wschodnich, podparte wypisami z literatury naukowej z dokładnym opisem bibliograficznym. Treść rozkazów
Opinia Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego z dnia 6 maja 2014r.
Opinia Stowarzyszenia Solidarność Walcząca
Opinia Instytutu Pamięci Narodowej
Opinia Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa
Opinia Parlamentarnego Zespołu ds. usunięcia z przestrzeni publicznej symboli nazizmu i komunizmu
Opinia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
Opinia dr hab. Tomasza Umińskiego
Pod niżej wskazanym linkiem znajdą Państwo odnośnik do strony internetowej vod.tvp.pl, gdzie zamieszczona została dyskusja dotycząca pomnika Iwana Czerniachowskiego, podsumowująca ostatnie wydarzenia z nim związane. W programie "Bliżej" autorstwa dziennikarza Jana Pospieszalskiego wystąpili goście, min.: doradca Prezydenta RP profesor Tomasz Nałęcz, wiceminister Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski, profesor Włodzimierz Marciniak i dziennikarz Maciej Pawlicki.
Pomnik generała powstał na początku lat 70. ub. wieku, za czasów gdy wiceprzewodniczącym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Braniewie był Jerzy Chojnowski. W swoich wspomnieniach tak napisał on o budowie postumentu: „Jak zwykle wśród decyzji słusznych trafia się jedna, której dzisiaj nie podjąłbym. Dziś wstydzę się z tego powodu”. (informacja za Potralem Braniewo)
Senator Stanisław Gorczyca z Platformy Obywatelskiej 30 pażdziernika 2013r. był gościem w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn. Komentując kulisy wyborów regionalnych władz partii na Dolnym Śląsku zajął stanowisko dotyczące pomnika gen. I. Czerniachowskiego w Pieniężnie.
- Czy pomniki, takie jak gen. Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie, powinny zniknąć? Zdaniem gościa Radia Olsztyn senatora Stanisława Gorczycy, gdyby decyzja należała do niego, to by ten pomnik rozebrał, a na pewno zmienił napis na tablicy. Napis ten mówi o tym, że „w tym miejscu 18 lutego 1945 roku w czasie walk o wyzwolenie Warmii i Mazur został śmiertelnie ranny Iwan Czerniachowski (…). Na wieczną chwałę bohaterowi społeczeństwo ziemi olsztyńskiej”. Natomiast polscy historycy określają gen. Czerniachowskiego mianem „kata Armii Krajowej”. Nikt o niego nie dba, jest tam niepotrzebny, ja bym podjął decyzję o jego rozebraniu, a na pewno o zmianie napisu. Chciałbym zadedykować Państwu zbiór opowiadań Aleksandra Sołżenicyna „Przełomy”, które mówią o tym, jak się zachowywała Armia Czerwona, gdy weszła na te tereny: „Już 5 dni idziemy przez płonące Prusy (…) trzeba kiedyś trochę pohulać, to poczucie ogarniało wszystkich aż do najważniejszych dowódców”– zacytował senator Gorczyca.
Senator dodał, że gdyby już Sejm przyjął projekt ustawy przygotowanej przez Senat w czerwcu tego roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, to dzisiaj nie byłoby problemu z pomnikiem w Pieniężnie. (źródło: http://ro.com.pl/stanislaw-gorczyca-ja-bym-ten-pomnik-rozebral/0184118)
Sprawa rozebrania pomnika gen. I. Czerniachowskiego budzi wiele kontrowersji i wywołuje dyskusje w sieci. Można dowiedzieć się o niej z portalu: portalbraniewo.pl, oraz wśród użytkowników portalu społecznościowego facebook, gdzie od kilku tygodni toczy się dyskusja dotycząca decyzji Rady Miejskiej na temat rozebrania pomnika w Pieniężnie. Zachęcamy Państwa do włączenia się do dyskusji i przesyłania swoich opinii na adres email: inwestycje@pieniezno.pl,
Poniżej link do artykułu Tomasza Sudoła.
Tomasz Sudoł: gen. Czerniachowski dążył do sowietyzacji północno-wschodniej Polski
List otwarty do Rady Miejskiej w Pieniężnie, od pana Damiana Czaplińskiego.
Rozstrzygnięcie nadzorcze Uchwały nr XXXV/235/14 przez Wojewodę Warmińsko - Mazurskiego
Pomnik poległych podczas I wojny światowej mieszkańców Melzaku zaprojektowany przez Waltera Rosenberg z Królewca przetrwał do 1971r. Jedynym uszkodzeniem był brak głowy konia, która w 1951 roku leżała obok pomnika. Pomnik rozebrano w roku, w którym postawiono w Pieniężnie nowy pomnik - gen. Czerniachowskiego, do budowy którego wykorzystano min. elementy budowlane tego pomnika. Cokół po pomniku zachował się i jest widoczny w ogrodzie poniżej kościoła.
Data dodania 26 listopada 2013