Akcja - List do Ziemi w ZS-P
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Pieniężnie przystąpił do akcji: "List do Ziemi".
Pierwszym naszym działaniem było rozpropagowanie projektu. W tym celu zgromadziliśmy różnorodne materiały o sposobach ochrony naszej planety przed zanieczyszczeniami. Wykonaliśmy plakaty informacyjne. Oglądaliśmy film pt. „Każdy uczeń wie, co zrobić z ZSEE”. Wysłuchaliśmy i nauczyliśmy się piosenek Kapeli Jakubowej „ Największy skarb”, które promowało ochronę Ziemi.
Klasa II uczestniczyła w wycieczce do wodociągów, gdzie dowiedzieli się jak i po co oczyszczamy ścieki. Prócz tego sprzątali teren wokół szkoły.
Klasy IV wykonały emblematy rybek, które miały symbolizować oszczędzanie wody; naklejali
w łazienkach szkolnych i domowych.
Klasy V były podzielone na dwie grupy:
I grupa miała za zadanie pokazać scenki promujące zasady ochrony środowiska np. jazda rowerem lub autobusem, pociągiem, oszczędna kąpiel, wykonanie zabawek ze zużytych opakowań.
II grupa miała za zadanie pokazanie scenek, które miały przypomnieć, czego nie wolno robić środowisku np. wypalać traw, wyrzucać niesegregowanych odpadów do jednego pojemnika, myć samochodów nad akwenami wodnymi, itp.
Następnym działaniem było układanie haseł o tematyce ekologicznej. Najzabawniejsze zostało wyróżnione, brzmiało :
„Dzieci - śmieci
nie śmiecą już,
las się cieszy, no i już”
Jego autorem był uczeń kl. IVb Mateusz Fuks.
Do wybranych haseł uczniowie wykonali plakaty , z których utworzono wystawę.
Uczniowie uczestniczyli w debacie „Zagłada kontra życie”. Byli podzieleni na zwolenników zdrowego, zgodnego z naturą stylu życia i ich przeciwników. Redagowali argumenty i kontrargumenty. Przeważył zdrowy styl życia zgodny z zasadami ekologicznymi.
Ogłosiliśmy zbiórkę plastikowych korków. Pełne pudła piętrzyły się w klasie. Wspólnie podjęliśmy decyzję o włączeniu się do działań charytatywnych na rzecz 9-miesięcznego Jasia z Ełku. Wszystkie zebrane korki oddaliśmy p. Beacie Jarosz do Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej w Braniewie.
Kolejnym działaniem było napisanie listów do Ziemi, w których uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami, jak chronić planetę przed zagładą. Wiele listów było pięknie ilustrowanych.
Ostatnią naszą pracą było przygotowanie się do Światowego Dnia Recyklingu. W tym celu zbieraliśmy makulaturę, korki i opakowania plastikowe. Na pamiątkę działań proekologicznych posadziliśmy przed szkołą 4 jarzębiny, które otrzymaliśmy od pani pedagog.
Odpowiedzialne osoby za realizację projektu: G. Józwowska, J. Mokrzycka, które nadesłały sprawozdanie.
Data dodania 17 czerwca 2013