Wycieczka dzieci i młodzieży Lechowa - śladami Mikołaja Kopernika
W sobotę 18 maja 2013r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Lechowie oraz młodzież z okolicznych wsi, uczestniczyła w wycieczce do Olsztyna i Lidzbarka Warmińskiego – podróżują „śladami” Mikołaja Kopernika.
W czasie wycieczki dzieci zwiedziły obserwatorium, w którym zapoznały się z różnorodnymi instrumentami i przyrządami astronomicznymi oraz zwiedziły pracownie: służby czasu, promieniowania kosmicznego oraz analizy widmowej. Zobaczyły jak wygląda zegar radiowy, zegar wahadłowy, dowiedziały się do czego służy chronometr morski oraz chronograf. Uczniowie mogli zobaczyć tory przelotu cząstek promieniowania kosmicznego. Na tarasie natomiast mogły zaobserwować przez lunety plamy na słońcu. Podczas wędrówki po pracowniach dzieci wykazały się ogromną znajomością wiedzy na temat układu słonecznego. Następnie uczniowie odwiedzili pomnik Mikołaja Kopernika na starówce i zwiedzili dziedziniec Zamku. W drodze powrotnej odwiedzili Zamek w Lidzbarku Warmińskim, w którym Kopernik mieszkał przez 7 lat.
Niezwykłą podróż mającą na celu odkrywanie naszego regionu i poznawanie miejsc związanych z działalnością Mikołaja Koperniaka zrealizowano w ramach projektu Stowarzyszenia Przyjaciół Lechowa „Lechowianie "Moja mała Ojczyzna, mój region - odkrywamy i poznajemy "Ukochaną Warmię Mikołaja Kopernika”, który był finansowany przez Gminę Pieniężno w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie edukacji, oświaty i wychowania - organizacja aktywnych form spędzania czasu wolnego dla dzieci młodzieży, połączonych z regionalizmem, znajomością miejsca, w którym mieszkamy.
Współorganizatorami projektu byli nauczyciele Szkoły Podstawowej w Lechowie, którzy w ramach wolontariatu koordynowali przygotowanie i organizację wycieczki a przede wszystkim byli przewodnikami i opiekunami uczestników wycieczki.
Dzięki współpracy członków Stowarzyszenia „Lechowianie” i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Lechowie zrealizowano zakładane cele projektu wynikające z potrzeby rozwoju postaw sprzyjających integracji społecznej mieszkańców, rozwoju edukacji historycznej, regionalnej i kulturalnej związanej z historią naszego miasta i regionu oraz budzenia ciekawości poznawczej dzieci i młodzieży.
Stowarzyszenie „Lechowianie”
Pobierz do drukowania
Data dodania 20 maja 2013