Dzisiaj przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2013 r. roku po raz trzeci obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - działaczy podziemia antykomunistycznego, którzy w latach 40., 50. i na początku lat 60. XX w. walczyli o suwerenność państwa polskiego. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Tego dnia w sposób szczególny wspominamy żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy w obliczu groźby sowietyzacji kraju, zdecydowali się na podjęcie walki o pełną suwerenność Polski. Byli mordowani, więzieni, prześladowani i sądzeni w pokazowych procesach. Swoją postawą dawali w tych ciężkich chwilach świadectwo męstwa i niezłomnego patriotyzmu, wierności Polsce, tradycji i wartościom chrześcijańskim. Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.
Jednym z pomysłodawców ustanowienia tego święta był prezes IPN Janusz Kurtyka, projekt ustawy w tej sprawie złożył zaś w Sejmie prezydent Lech Kaczyński. Przyjęty przez parlament akt prawny został podpisany pod koniec lutego 2011 roku przez Bronisława Komorowskiego.
Data dodania 01 marca 2013